Joanna Kosińska

Test - potem do usunięcia

Przepiękna, malownicza ścieżka przyrodnicza biegnie dookoła Łopaty Polskiej w uzdrowiskowej części Żegiestowa.
Dziesięć tablic informacyjnych pozwoli poznać wybrane gatunki ptaków zamieszkujących Beskid Sądecki, na terenie którego założono Popradzki Park Krajobrazowy i Ostoję Popradzką (PLH120019), będącą częścią europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000. Ścieżka może być nie lada gratką dla osób interesujących się przyrodą i ptakami w szczególności. 


Początek roku 1956 okazał się dla społeczności żegiestowskiej pomyślny – z inicjatywy Gromadzkiej Rady Narodowej rozpoczęła swoją działalność Gromadzka Biblioteka Publiczna w Żegiestowie. Już wcześniej Gminna Biblioteka w Muszynie udostępniała mieszkańcom Żegiestowa swoje zbiory, stworzyła nawet dla nich specjalny punkt biblioteczny. Teraz podzieliła się swoim księgozbiorem i oprócz książek z punktu (około 147 woluminów) – oddała na użytek nowej biblioteki około 210 tytułów. O kolejny przydział zatroszczyła się Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Sączu – dzięki jej wsparciu, w księdze inwentarzowej przybyło 217 tomów.
Jak się wkrótce miało okazać, że pomysł z utworzeniem nowej biblioteki stał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę, bo już pod koniec 1956 roku świeżutka biblioteka liczyła około 845 woluminów, a w kolejnym aż 1043. Wraz z rosnącym księgozbiorem, przybywała liczba czytelników, do setki stałych czytelników z poprzedniego punktu dołączyło jeszcze 36 osób (łącznie po roku 1956 było ich 136), a w następnym roku było już ich 175.

zebranie wiejskie 03 2018