Żegiestowska Bukowina
Żegiestowska Bukowina

Żegiestowska Bukowina

Dziesięć lat tradycji i kultury

W 2014 roku Towarzystwo Przyjaciół Żegiestowa miało zaszczyt gościć zespół regionalny „Piyrogi Łomnicańskie”. To wydarzenie stało się inspiracją do założenia własnej grupy „Żegiestowska Bukowina”. Celem było, aby młode pokolenie pielęgnowało tradycje naszego regionu. W tym roku obchodzimy dziesięciolecie działalności zespołu.
Przez lata Żegiestowska Bukowina uczestniczyła w wielu ważnych wydarzeniach. Pierwszy występ odbył się w grudniu 2014 roku na tradycyjnym spotkaniu opłatkowym w OSP w Żegiestowie. Rok później zespół zaprezentował się m.in. na Jarmarku Muszyńskim oraz otwarciu kładki granicznej na Popradzie w Żegiestowie.

W 2015 roku grupa występowała podczas Wieczoru Kolęd i Pastorałek w Kościele p.w. św. Anny w Żegiestowie. Dzięki współpracy z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Muszynie, Bukowina zaprezentowała się podczas II Jarmarku Muszyńskiego. Tradycja występów na tej imprezie trwała nieprzerwanie do 2019 roku. Zespół uświetniał również majówki w plenerze w Żegiestowie Stacji i koncertował na festynie w Zubrzyku. Bukowina współpracowała z lokalnymi szkołami i organizowała występy podczas festynów rodzinnych oraz odpustów parafialnych.

W 2016 roku zespół występował podczas festynów rodzinnych i dożynek, a także na Dniu Dziecka. Zarząd dbał o także integrację dzieci organizując wyjazdy integracyjne i ogniska. Bukowina świętowała również każde swoje urodziny.

W 2017 roku prezesem specjalnie powołanego Stowarzyszenia Zespół Regionalny „Żegiestowska Bukowina” została Iwona Lis, kierownikiem artystycznym zespołu Janusz Lis, instruktorem wokalno-tanecznym Katarzyna Siorska-Tomasiak a instruktorem kapeli prof. Stanisław Dudka. Zespół śpiewał podczas oprawy muzycznej noworocznej Mszy Świętej w kościele w Żegiestowie. Współpraca z sanatorium Wiktor Cehini Medicak&Spa rozpoczęła się w styczniu 2017 roku i trwa do dziś. Bukowina przywitała również Księdza Biskupa Tarnowskiego podczas wizytacji w Parafii w Żegiestowie oraz zaprezentowała się w Radiu Kraków.

Zespół nie ograniczał się tylko do lokalnych występów – w 2018 roku występował w ramach projektu „Nasz Region – Nasza Kultura” w Niemczech, a także na festiwalach w Słowacji i Ukrainie. Bukowina uczestniczyła również w warsztatach „Nauka gwary Nadpopradzkich Góroli" i zorganizowała wycieczkę kulturalno-poznawczą w Bieszczady. W grudniu rozpoczęły się występy bożonarodzeniowe w Pijalni Głównej w Krynicy-Zdroju.

W 2019 roku Bukowina zorganizowała kulig z ogniskiem i poczęstunkiem dla członków oraz wyjazd na Festiwal Kolorów na Górze Parkowej w Krynicy-Zdroju. Zespół brał udział w Festiwalu Zespołów Regionalnych w Macedonii oraz na „Kulturalnym Lecie” w Plavcu. W październiku w Bibliotece Publicznej w Żegiestowie został zorganizowany wernisaż „Na żegiestowską nutę” z okazji jubileuszu 5-lecia działalności zespołu.
W 2020 roku, na skutek pandemii COVID-19, Zespół musiał ograniczyć swoją działalność, jednak we wrześniu umilał czas pasażerom pociągu retro na postojach w Muszynie i Żegiestowie. Pomimo utrudnień, Bukowina uczestniczyła w XI International Music and Folk-Dance Festival w Czarnogórskiej Budvie gdzie zachwyciła publiczność.

Żegiestowska Bukowina została reaktywowana w 2023 r. dzięki zaangażowaniu lokalnych liderów. Wznowiono występy podczas festynów przy kładce Żegiestów-Sulin, w Sanatorium Wiktor Cehini Medical & Spa oraz na różnych uroczystościach szkolnych. Zespół zaprezentował się również podczas obchodów Narodowego Czytania „Nad Niemnem” oraz jasełek szkolnych. Tradycyjnie Bukowina zajmuje się oprawą Mszy Świętej – w październiku podczas wieczornej mszy oraz nabożeństwa różańcowego.

Rok 2024 to czas aktywnej działalności. Bukowina występowała w Sanatorium Wiktor Cehini Medical & Spa, podczas wizytacji biskupa tarnowskiego a także na Jarmarku Muszyńskim. Zespół uczestniczył w spotkaniu polsko-słowackim na kładce w Żegiestowie oraz w polsko-ukraińskim wieczorze kultur. Dzieci obu narodowości mogły zaprezentować swoje talenty i zaśpiewać wspólnie piosenkę „Hej sokoły”.
Bukowina stale dba o dobrostan młodych artystów organizując wyjazdy integracyjne i rozrywkę np. spływ Dunajcem i wycieczkę do Szczawnicy. Członkowie wzięli udział w profesjonalnej sesji zdjęciowej w Sądeckim Parku Etnograficznym w Nowym Sączu.

Z okazji jubileuszu 10-lecia zespołu „Bukowina Żegiestowska” warto podkreślić, że te lata były nie tylko czasem wspaniałych występów i niezapomnianych wyjazdów ale także pielęgnowania tradycji, które są sercem naszej działalności. Śpiew, taniec i gra na instrumentach stanowią nieodłączny element naszej tożsamości przekazywany z pokolenia na pokolenie. To właśnie dzięki temu dziedzictwu nasze dzieci i młodzież mają możliwość łączenia radości z występów z głębokim szacunkiem do kultury naszych przodków. Dziękujemy wszystkim, którzy przez ten czas wspierali nasz zespół i mamy nadzieję, że kolejne lata będą równie pełne muzyki, tradycji i wspólnej pasji.